Menü

Automatic Glass Cleaner

10 Aralık 2017 - Analog Devre
Automatic Glass Cleaner
5 (100%) 1 vote

MALZEMELER;

Su motoru

6 adet motor

Bir adet (M 15359) Entegre

Elektronik kart üzerindeki direnç ve diyotlar

PİL

ANAHTAR

Bu projede biz cam gibi kıyıda köşede silinmesi zor olan noktaları temizleme amacı güttük. Tasarladığımız bu ürün sayesinde oturduğunuz yerden istediğiniz zemini uzaktan kumanda ile temizleyebileceksiniz. Makinemiz bir tuşla deterjanlı suyu yüzeye fışkırıyor ardından o yüzeyi silme özelliği sayesinde temizliyor ve son olarak temizlenmiş yüzende kalan artık suyu çek-pas yardımı ile duruluyor.

İlk olarak lazım olan malzemeleri topladık ve gerekli olan motorların lehimledik.Motorlardaki güçlere göre kulanacağımız gerekli olan gücü hesapladık ve kullanacağımız güç kaynaklarını motorlarla eşledik. Güç kaynağı olarak pil kullandık.

                      

İkinci olarak yürüyen aksanımızı oluşturduk iki güçlü motoru şekilde göründüğü gibi bağladık tek motor ağırlı kaldırmıyordu bu motorlar sadece hareket etmesini sağladı tabi bide yön verilmesi gerekiyordu bunun için ön kısma da bir motor taktık bunları küçük bir elektronik kart sistemine oturttuk kart sayesinde uzaktan komut verebilecek ve işlemleri ayrı ayrı yaptırabileceğiz.

 

Bu aşamada ise uzaktan kumandayla komut vermemize yarayacak alıcı verici sistemini oluşturduk buna yapmak için uzaktan kumandalı oyuncak arabanın kumandasını kullandık onun gönderdi sinyali kendi yaptığımız yürüyen aksam kartına aldık ve onda bakır bir bölge kullanarak sinyalleri güçlendirdik. Kumandanın gönderdidiği sinyalleri karta karttanda komut olarak motorlara göndererek ileri geri sağa sola komutlarını oluşturduk.

              

Sonrasında ise oluşturduğumuz makineye su fışkırtma özelliğini atamak için su motoru kullandık. Bu su motorunu da çalıştırmak için güç kaynağıyla bırlirte makineye monte ettik buna çalıştırmak içinde küçük bir switch kullandık açtığımızda deterjanlı suyu yüzeye püskürtüyor.

Bir diğer özellik olarak ise silme özelliğini kullandık yüzeyi silmesi gerekiyordu bunun içinde 2 motor kullandık ve bunu da kumandaya bağladık deterjanlı su attığımız yüzeyi bu sayaede sildirdik.

 

      

 

Son olarak ise yüzeyde kalan suyu yüzeyi kurulasın diye silecek ile durulattık.

SON HALİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla