Menü

Mini Cnc plotter

10 Aralık 2017 - Arduino, Baskı Devre
Mini Cnc plotter
4.4 (87.67%) 60 votes

MALZEMELER;

2 adet cd rom

1 adet mini asenkron motor

1 adet ardunio uno

2 adet L293D step motor sürücü entegre

1 adet sg90 servo motor

1 adet pilotkalem

 

Cnc  fabrikalar için vazgeçilmez bir cihazdır, üretim konusunda hızlı hassas ve hertürlü kesimde güçlüdür. Biz bu projemizde aynı çalışma prensine sahip mini bir cnc  yapacağız.

Cnc  makinelirine çizim yapmak için resim G koduna dönüştürmelidir. Bu kod kalemin nerde başlıyacagını nereye gidecegini vektörlerle belirleyen cnc ler için geliştirilmiş özel bir koddur. Biz bu projede cnc kodunu elde edebilmek için  Inkspace adlı programı kullandık. Elde ettigimiz g kodunu ardunyoya aktarmak için ardunyo processing adlı programı kullandık ve bu programa attıgımız hazır kod sayesinde devremizin yazılım kısmı tamamlanmış oldu.

 

 

Ardunyo ile bilgi step motor sürücülerine gelir bu sürücülerin  görevi basittir. Step motorun 4 adet bacagı vardır step motorun hareket edebilmesi için her seferinde sadece bir bacaga + diger bacaklara –  voltaj verilir. Bu şekilde her + nın verildigi bacak her degiştirildiginde motor bir adım atar.

X Y ve Z kordinatlarında Gkoduna göre yapılan düzenli hareketler sonucunda çizimimiz oluşur. Cihazımızın çalışma teknigi olarak fabrikalardaki cnclerden bi farkı yoktur. Onlar sadece daha büyük cihazlarla ve daha güçlü bir donanımla hazırlanır.

 

HAZIRLANIŞI

Eksenleri Denemek İçin Arduino Kodu – https://goo.gl/5N7KgW

Ana Arduino Kodu – https://goo.gl/MlHJFK

Processing Kodu – https://goo.gl/efZxPu

Inkscape Programı ve GCODE Eklentisi – https://goo.gl/DCHznX

Bu projenin hazırlanışında bizi en zorlayan kısım donanım kısmı ve z (Kalemi indiren ve kaldıran kısım ) eksenini oturtmak oldu. Ana panel olarak cd romun iskeletini kullandık.

Stepmotor sürücüsünü kolay kullanım için ardunyonun üzerine takılıp çıkarılabilir yaptık.

 

 

 

 

It is done.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla