Menü

LM317 ile GÜÇ KAYNAĞI

10 Aralık 2017 - Analog Devre, Baskı Devre
LM317 ile GÜÇ KAYNAĞI
3 (60%) 9 votes

Blok şemasında gördüğümüz üzere prizden aldığımız alternatif akım transformatörden düşürülürek çıkıyor,çıkan akım hala alternatif akım köprü diyot kullanarak akımı doğrulttuktan sonra daha net çıkış almamız için filtreleniyor.

Gerekli Malzemeler
3 Adet LM317
5 kΩ potansiyometre
5 watt 220 Ω taş direnç
24 V trafo
2 adet 1000 mf kondansatör
Köprü diyot
Voltmetre
Bakır plaket

Güç kaynağı

İlk olarak devre elemanlarını test etmek için bred boarda kurulum yaptık daha sonra proteustan devreyi çizdik fakat program hata verdiği için elimizle çizmek zorunda kaldık.

gün kaynağı baskı devresi

Daha sonrasında bakır plaket devrenin içine sığacağı ve kutunun içine sığacağı şekilde kesildi.Kesilen bakır plaket üzerine devre şeması CD kalemi yardımı ile çizildijten sonra bakır plaket plastik bir kabın içine konuldu üstüne yeteri miktarda demir(III)klorür eklendi üstüne su dökülerek tepkime başlatıldı.CD kaleminin alt tarafında kalan bakır dururken diğer taraflar eritildi.

Devre elemanlarını monteleyeceğimiz yerlere göre matkapla ince delikler açıldı.

 

Devamında devre elemanları belirlediğimiz yerlere göre lehimlendi

ve devre kontrol edildi. Kutuya göre kesilen bakır levha kutunun içine oturtuldu. Dışardan gelen kablo için kutuya delik açıldı ve kablo tranformatöre bağlandı tranformatörden ise devre bağlantısı sağlandı.Ekran takabilmek için kutuda delik açıldı ve ekran oturtuldu.Son olarak çıkışlar ve potansiyometre için yer açıldı ve gerekli yerlere montelemeler yapıldı.Fiş takıldığında ise devrenin çalıştığı gözlemlendi.

güç kaynağı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla