Menü

Metal Dedektörü

10 Aralık 2017 - Baskı Devre
Metal Dedektörü
4.7 (93.33%) 3 votes

Projemizin Amacı;

Metal dedektörü, metalleri algılayabilen cihazlardır.Askeri birliklerde mayınları ararken, insanüstü aramalarında ve güvenlik taramalarında, arkeolojik ve jeolojik kazılarda da metal dedektörü kullanılır.Bu dedektörlerin belli bir çalışma prensibi vardır. Öncelikle bu dedektörler radyo frekansları ile çalışır. Dedektörün verici kısmından gönderilen elektromanyetik dalgalar bir metale rastladığı zaman dalgalar metale çarpıp geri döner ve dedektöre geri gelir. Dedektör üzerindeki alıcıya sinyal olarak ulaşır.  Bu sinyal büyüteçler aracılığıyla güçlenerek ses ve görüntü olarak dışa yansır.

Kullanılan Malzemeler;

Yapım Aşaması;

Proteus programı kullanarak projemizde kullanacağımız baskı devrenin çizimini yaptık.Yağlı kağıt üzerine çıktısını alarak,ütüleme metoduyla bakır plakaya bastık.

Plaka üzerine devremizi baskıladıktan sonra plakayı asite attık.Çözünme gerçekleştikten sonra multimetre yardımıyla yollar dışında hiçbir yerden iletim sağlanmadığını kontrol ettik.

                

Devre elemanlarını yerleştireceğimiz noktaları belirleyip el matkabı yardımı ile deldik ve elemanlarımızı yerleştirdik ardından lehimleme işlemini gerçekleştirdik.

          

Platform yapımınıda bitirdikten sonra projemiz hazır hale geldi.Aşağıdaki videoda projemiz hakkında bilgiler verildi ve test edildi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla