Cel gry
Rugby to gra wideo przeznaczona dla wszystkich. Tutaj wysocy i niscy, szybcy i solidni, chudzi i wielcy gracze z pewnością odkryją swoją lokalizację – właściwie wszyscy.
Celem gry wideo jest zdobycie jak największej liczby punktów przez dwie walczące ze sobą drużyny. Czynniki są punktowane poprzez ciągnięcie, podanie, kopnięcie i umieszczenie (umieszczenie) piłki w polu bramkowym przeciwnika. Mistrzem koloru jest drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów.
Czas na grę wideo
Rugby rozgrywane jest w 2 rundach po 40 minut z pięciominutową przerwą, podczas której zawodnikom nie wolno opuszczać boiska.
Zespół
Dołącz 15 graczy podzielonych na 2 formacje: scrum i atak. Gracze scrumowi są oznaczeni numerami od 1 do 8, natomiast gracze szturmowi używają numerów od 9 do 15.
Przedstawienie
Boisko to boisko o wymiarach 100m x 69m (maks.), ograniczone liniami bramkowymi i liniami bocznymi, z pominięciem samych linii. Na boisko składa się pole gry i pola bramkowe. Cele mają kształt wielkiej litery H.
REGULAMIN GRY
Podejście do gry
Gra wideo rozpoczyna się kopnięciem piłki ze środka boiska, po czym każdy zawodnik gry wideo może:
* złap piłkę, wybierz ją i biegnij z nią,
* podaj ją rękami, podrzuć lub odbij rundę w kierunku jeszcze jednego gracza,
Przeczytaj tutaj https://www.stanislawslowinski.pl/2024/07/24/podstawowe-zasady-gry-w-rugby-jak-zrozumiec-ten-dynamiczny-sport/ Na naszej stronie
* kopnij rundę lub w inny sposób przesuń ją w inne miejsce,
* szarża rękami: wycofaj się, naciśnij (wypchnij) lub szturchnij ramieniem przeciwnika niosącego piłkę,
* we właściwości kuli mogą atakować przeciwnika, pchając wybierz wyciągniętą i skorygowaną rękę z otwartą dłonią,
* upaść na piłkę,
* wziąć udział w młynie, młynie otwartym, maulu lub rzucie z autu,
* spróbuj w polu bramkowym.
W rugby nie wolno:
* podaj rundę ręką,
* zaatakuj gracza bez rundy,
* uderzyć, kopnąć przeciwnika, uprowadzić go, uporządkować głowę i szyję (tzw. remis),
* opieraj się na zawodniku, aby doskoczyć do kuli, uderz przeciwnika, który w skoku złapie kulę,
* biegnij lub celowo pozostań przed różnymi innymi graczami z własnej grupy, którzy mają kulę (umieszczenie na spalonym),
* skacz i celowo rzucaj kulą prosto w kontakt lub poza linię ukończenia,
* celowo wstrzymywać grę, blokować, utrudniać przeciwnikowi bieganie wokół przenośnego i otwartego młyna oraz celowo upadać i pochylać się w młynie.
Zdobywanie punktów
5 punktów- umieszczenie rundy w miejscu bramki przeciwnika. Po każdym puttowaniu następuje rzekomo boost, czyli kopnięcie w bramkę z linii pionowej do miejsca i w dowolnej odległości od słupków. Jeśli runda przejdzie na dowolnym wzniesieniu nad poprzeczką, ale pomiędzy słupkami, zdobywane są dodatkowe dwa punkty.
Rzut karny za 3 punkty (tzw. próba), gdy kopnięta z ziemi piłka przechodzi pomiędzy wpisami bloga i przekracza poprzeczkę. Jeśli grupa zdecyduje się strzelić gola, jej kapitan odnotowuje sędziemu próbę zdobycia punktów. W tym momencie sędziowie boczni biegną za bramkę i podpierają słupki bramkowe, aby sprawdzić, czy kopnięcie było zgodne z prawem. Sędzia podnoszący flagę do góry oznacza, że runda faktycznie minęła między słupkami bramki, a drużyna otrzymuje trzy czynniki.
3 czynniki – Czynniki można również łączyć z tak zwanego bdquo; bdquo; upuść cel czyli kopnięcie z odbicia na bramkę w trakcie gry. Zawodnik upuszcza piłkę na ziemię i kopie ją w momencie kontaktu z ziemią. Jeśli piłka przeleci nad poprzeczką na dowolnej wysokości pomiędzy obiektywnymi komunikatami, naliczane są jeszcze trzy czynniki.
5 punktów, tzw. bdquo; bdquo; kara 5 – w przypadku nierównej gry, utrudniania gry lub niesportowego zachowania drużyny broniącej, sędzia może honorować dobrą próbę podniesienia słupków obiektywu.
W rugby nie ma bramek samobójczych. Może się zdarzyć, że zawodnik dotknie kuli w swoim własnym miejscu bramkowym, jednakże jeżeli on sam lub jego kolega faktycznie wcześniej wprowadził ją w pole bramkowe, sędzia przyzna scrum rzutem z autu drużyna przeciwna w odległości 5 metrów od miejsca zdobycia bramki. Jeśli pretendent to zrobi (wprowadzi rundę prosto w obszar), gra wideo zostanie wznowiona wyrzuceniem. z linii 22-metrowej.
Ponowne uruchamianie gry wideo
Każde pięćdziesiąt procent i każdy punkt reaktywuje się kopnięciem piłki z linii 22 metrów od obiektu boiska. Drużyna przeciwna musi znajdować się za linią 10 metrów (od obiektu boiska), a kula musi minąć tę linię bez wcześniejszego kontaktu z zawodnikami drużyny kopiącej. Gracze z drużyny kopiącej nie mogą przekroczyć linii środkowej, zanim zrobi to kula.
Gra w kolorze
W rugby kulę można podawać tylko do tyłu. Za każde podanie w przód lub uderzenie piłki w ręce atakujące, sędzia z pewnością przyzna scrum drużynie przeciwnej.
Niemniej jednak kulę można kopnąć stopą w dowolnej instrukcji, ale do piłki mogą biec tylko ci gracze z grupy kopiącej, którzy mają opóźnienie w skręcie lub ci, których przewyższył gracz, który kopnął rundę. W odwrotnej sytuacji jest to spalony i rzut karny.
Może się zdarzyć, że kuli będzie bronić kilku lub kilkunastu graczy. Jeśli piłka się zbliża, wówczas taki element (zbieranie się) nazywa się „tratowaniem”, a jeśli kula spadnie na ziemię, po tym „rakiem”. Gracz, który upadnie na ziemię wraz z rundą (np. po rozdaniu), musi szybko wstać lub odsunąć ją od siebie, co może nie zapobiec przejęciu jej przez innych graczy.
Sędzia ujawnia karę, podnosząc rękę do góry, tuż przy stawie ramienia, napotykając grupę, która nie popełniła przewinienia. Jeśli sędzia ma zgiętą rękę w stawie ramiennym, oznacza to, że faktycznie podyktował rzut wolny, po którym nie wolno zdobywać punktów kopnięciem na bramkę. Opłata taka przysługuje za drobne wykroczenia, np. za przedwczesne wysunięcie nogi przez młynarza, za podniesienie się przy wrzucie.