Menü

ARDUİNO HESAP MAKİNESİ YAPIMI-220V BESLEMELİ

1 Aralık 2017 - Arduino, Baskı Devre, Genel
ARDUİNO HESAP MAKİNESİ YAPIMI-220V BESLEMELİ
4.6 (91.09%) 137 votes

Devreyi bağlamak için kullandığımız bağlantı yolları şekilde görülmektedir. Keypad istediğimiz sayı değerini girme ve (A:+),(B:-),(C:*),(D:/),(#:=) ve (*:Clean) işlemlerinin komutlarını uygulamak için atandı.Devrede bulunan potansiyometre LCD ‘mizin ekran kontrastını ayarlamak için kullanıldı.Devrenin bağlantı yollarını board kullanarak çalıştırdık. Daha sonra yerden tasarruf edebilmek için board sız devremizi kurup kutumuzda birleştirdik.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hesap makinemizin beslemesini sağlamak için ISIS üzerinde devremizi tasarladık.Devremiz tam dalga doğrultucu özellik göstermektedir. Baskı devresini çıkarttık ve elektronik elemanlarımızı bağladık.Çıkış gerilimini devrede kullandığımız potansiyometre yardımıyla 9 Volta ayarladık.Daha sonra arduinomuzun Vin ve GND uçlarından beslemesini sağladık.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Güç kaynağımızın baskı devresini ve parçalarını birleştirdik. Daha sonra çıkış gerilimini 9 V değerine ayarladık.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LCD mizin Lehim ile bağlantılarını sağlamlaştırdık ve keypad ile birlikte Arduino’muza bağlantısını gerçekleştirdik.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hesap makinemizin açma kapama işlemini yapabilmek için arka kapağına 1 adet switch yerleştirdik ve kutu içinde lehim yaparak hesap makinemizin son halini elde etmiş bulunduk.

 

 

                      Arduinonun yazılımında kullandığımız kodlar >> linkte << mevcuttur. Adım adım hangi kodun hangi işlevi yaptığı anlatılmıştır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla