Menü

CNC Makinası (Pen Plotter)

30 Kasım 2017 - Genel
CNC Makinası (Pen Plotter)
4.9 (98.78%) 245 votes

CNC Axidraw mini PEN Plotter (kalemli çizen ) anlamına gelmektedir.
Bu makina ile kara kalem çalışması yapabilir.
Baskı devre çizebilir.
lazer kesim bile yapabilirsiniz.
Kontrol Kartı olarak Arduino Uno ve CNC Shield kullanılmaktadır.

Axidraw ‘ ın kara kalem çalışmasına bir örnek.

 

 

/////////////////////   AXIDRAW    //////////////

 

 

Axidraw clone mini CNC kalemli çizicidir.

Üretiminde 11 adet 3d printer ile yaptığımız PLA parçası vardır ve yaklaşık olarak 28 saat sürmüştür.

Kullanılmıştır.

Montaj kısmı çok basit bastırdığımız 3d printer ürünlerini demir çubuklarla desteklemek ve 2 metrelik GT2 kayışı ile kalibrasyon ayarını yapmamız gereklidir. Arduino ve CNC shield i üstüste birbirine bağlayarak motor sürücü yerlerine koyup gerekli bağlantıları kablo ile birleştirmekten ibarettir. Zorlanacağınız kısım software kısmı ve bunu yüklediğim videoda açıkça anlayabilirsiniz. Mantık olarak birbirine iki paralel nema17 step motorlar aynı anda (+) yöne döndüğünde kalem y+ yönünde hareket edecektir (-) yöne döndüğünde ise y- yöne hareket edecektir. Motorların biri sabit dururken diğeri (+) yönde döndüğünde kalem x+, (-) yöne döndüğünde kalem x- yöne dönecektir. Lakin asıl kısım makinanın kalemin nerde olduğunu bilmesi ve ona göre hareket etmesidir. Kalemin başlatmak istediğimiz noktayı referans olarak alması ve sonrasında makina da saniyede 20 koordinat göndererek oralara gitmesi ve aynı esnada çizim yapması beklenilmektedir. Bu koordinatları ise yazdırmak istediğiniz metni İnkscape programından .gcode uzantılı dosyaya aktarmanız devamında bu .gcode uzantılı dosyayı makinaya saniye saniye hangi koordinata gitmesini söyleyen Universalgcodesender programını kullanmanız gerekmektedir. Makinayı bu iki programa tanıtmalı ve gerekli ayarları yapmanız gerekmektedir. Arduino da kullanılan kütüphane Gbrl Hacked adlı kütüphanedir. 3d printerlarda kullanılan yazılımın hacklenmiş türevidir. Aradaki fark birisi dilimleme programı ile parçaları oldururken Axidraw da path mantığı işlenmekte ve yazıların içi doldurulmamaktadır.

Bu makinada çok küçük detaylı baskı devrelerinizde elinizin titreme durumu göz ardı edilemediği için yapılması mümkün olmayan devreleri çizebilirsiniz. Kara kalem çalışması yapabilir isterseniz modifiye edip lazer takıp gerekli montajların ardından lazer kesim bile yapabilirsiniz.

Çalışma mantığı CNC tezgahlarındakine benzediği için adı mini CNC ile anılmaktadır.

Bu projede emeği geçen malzeme temin görevlisi Beytullah YILDIZ , Devre ve 3d baskı montajlarını yapan Burak DEMİRKIRAN ve YUSUF FURKAN ÜNAL’a teşekkürlerimi sunuyorum. Kalibrasyon montaj sofware kısımları hep beraber yapılmıştır.

Teşekkürler.

/////////////////             AXIDRAW                  ////////////////

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla