Menü

Laser Communication System

9 Aralık 2017 - Baskı Devre, Genel
5 (100%) 7 votes

Bu projemizde lazer ile kablosuz ses iletiminin nasıl gerçekleşeceğini inceleyeceğiz.İlk olarak sistemin çalışma mantığından kısaca bahsedelim.

Kablosuz ses iletim projesini gerçekleştirmek için birbirinden ayrı iki devre hazırlanmalı “alıcı devresi ve verici devresi”.Verici devresinde radyo ya da mp3 çalar gibi bir ses kaynağı kullanılabilir.Biz projemizde verici devresinde radyo kullanmayı tercih ettik.Radyonun kulaklık soketine lazerli bir devre bağladık,devredeki lazer elektriksel ses sinyalini optik sinyale dönüştürdü.Ses sinyalinin genliği artıp azaldığında,lazer den geçen akım da benzer şekilde değişti.Böylece lazer ışını ses bilgisini taşımış oldu.

Alıcı devresindeki LDR’nin direncinde değişime sebep olmuş olacak ve LDR’ye seri bağlı durumdaki kulaklıktan değişken bir akım geçecektir.Bu akımın dalga şekliyle vericideki ses sinyalinin dalga şekli neredeyse aynıdır.Kısaca özetlemek gerekirse lazer ışının iletim mesafesi kadar uzaktaki bir alıcı basit bir şekilde verici devresindeki radyodan çıkan sesi rahatlıkla dinleyebilir.Tabiki ses iletim sırasında cızırtı diye tabir edebileceğimiz bozuk sesler duyulabilir.Bunun nedenlerine örnek vermek gerekirse kullanılan kötü malzeme ya da iletim gerçekleşeceği ortamın kirlilik vs gibi durumlarından devrenin etkilenmesidir.

Şimdi gerekli malzemeler ve kullanım yöntem ve amaçlarından bahsedeceğiz.

LAZER

Aynı fazda ışınım veren ışık kaynağıdır.Ses sinyallerini bu lazere yükleyip karşıdaki devreye bu sayede aktarmış olacağız.

LDR (IŞIĞA DUYARLI DİRENÇ)

Üzerine gelen ışığın şiddetine göre direnç değerleri değişen devre elemanıdır.Işığın şiddetine göre ters orantılı olarak direnç değeri değişir.Bu direnç karşıdan gelen lazer ışığını yakalayıp ses sinyallerine dönüşümünü sağlayacaktır.

RADYO

Lazerle karşıdaki düzeneğe göndereceğimiz ses dalgasını üretmek için kullanacağız.Aynı zamanda ses dağıtımı yapabilen laptop kullanmayı daha uygun gördük.Bağlantı kablosu ile jack girişi devreye monte edip kullanmayı daha uygun gördük.

KULAKLIK SOKETİ (ERKEK VE DİŞİ)

Radyonun kulaklık çıkışına bağlantı yaparken kolaylık sağlamak için kullanacağız.

9V PİL VE PİL BAŞLIĞI

Hoparlör ve LDR cihazının çalışması için gerekli olan enerjiyi sağlamak için kullanacağız.Pil başlığı;devrenin çalışması için gerekli olan 9v in monte edildiği başlıktır.Başlıklardan çıkan + ve – kablolar sayesinde montaj işlemini kolaylaştırmaktadır.

ANAHTAR

Devredeki elektrik bağlantısını kontrol etmeye yarar.

HOPARLÖR

Lazer ile gönderilen ses dalgasını dışarı aktarmaya yarayan elektronik parça.

SİYAH YALITKAN BANT

Bakır kablo ve diğer akşamların güvenli bağlatılarını sağlamak için yalıtkan kablo ile piller başta olmak üzere bazı elemanları bağlamak için kullacağız.

DELİKLİ BAKIR PLAKET

Bakırlı ve bakırsız olmak üzere iki çeşittir.Bakır plakette lehim  yaparken kolaylık sağlar.Yan yana olan bacakları kablo çekmeye gerek kalmadan lehim ile gerçekleştirebiliriz.Ayrıca bakırlı plakette yapılan hatayı görmek daha kolaydır.

ŞARJ EDİLEBİLİR PİL

Pillerin bitmesine karşın çıkarıp değiştirilmesi yerine şarj edilebilir pili kullandık

 

PROJENİN YAPILIŞI

 

ALICI DEVRESİ

 

Daha önceden pil yuvasını plaketin üzerine silikon ile sabitleştirdik.Sonra 9v pil yatağının içerisinden kablo geçirip lehimledik.Pil yatağına sabitlediğimiz kabloları plaketin alt tarafından geçirdik.

Hoparlörü devreye sabitlemekle uğraşmamak için bu ses girişini kullandık.Ses girişinin altına kabloları lehimledik ve kabloyu plaketin alt tarafından geçirdik.

Burada ses girişine lehimlediğimiz kablolar ve 9v pilden gelen kablolar görünüyor.Ses girişinden gelen kablonun birini 9vluk pilden gelen kablonun biriyle birbirine lehimledik.Diğer ses girişinden gelen kabloyu ise LDR ye (ışığa duyarlı dirence)lehimledik.9v pilden gelen diğer kabloyu LDR ye lehimledik ve sonuç olarak alıcı devremiz aşağıdaki aşamaya gelmiş bulunmaktadır:

Son olarak düzeneğimizi sabit tutabilmek için mukavvalardan ( delikli bakır plaket ölçüsünü yüksekliği ve genişliği kadar) kesiyoruz ve üzerini renkli karton ile kaplıyoruz.

 

 

VERİCİ DEVRESİ

 

Mukavva ve karton ile yaptığımız yükseltgeçlerin üzerine 2lik pil yatağını silikon ile tutturduk.Bildiğimiz lazerlerin özelliği tuş ile basmak zorunda kaldığında lazer ışığı göndermesiydi.Biz bunun önüne geçmek için tuş kısmına kadar lazerin üzerini kestik.Basit bir tel ile uzantı yapıp, açma-kapama düzeneği ile istediğimiz zaman açıp kapatabiliriz.Bunu da düzeneğe oturtup silikon ile yapıştırdık.Pilden gelen – kutuplu kabloyu anahtara bağladık.Böylece lazere gidecek direnci istediğimiz zaman açıp kapatabileceğiz.Lazeri şekildeki gibi yaptık

 

“Görüldüğü üzere lazerin dış katmanını kestikten sonra içerisindeki anahtarlara erişmek bir hayli kolaylaştı.Bakır tel yardımıyla anahtardan aldığımız eki delikli bakır plaketin altında birleştirdik.”

Lazere bağladığımız kabloların kopmasını önlemek ve sabitlemek için silikonladık ve bakır plaket üzerine yerleştirdik. Bağlama kısmını yaparken;lazerin iç yapısında bulunan yay lazerin – girişidir.Pilden gelen – uçlu kablo açma kapama anahtarına aktardık.

Açma kapama anahtarından çıkan kablo lazerin eksi ucuna(yay olan yere)lehimledik.Pilden gelen diğer kabloyu ise kulaklık kablosunda ki boşta kalan kabloya lehimledik ve sabit kalması için kutu üzerine silikonladık.

 

 

Dilerseniz lazeri kesme ve bakır tel ile ek almak ile  uğraşmamak için arduino ky -008 lazer modül kullanabilirsiniz.Kısaca lazer modülün çalışma prensibinden bahsedeceğiz:

‘S” girişi sinyal girişi olmakla birlikte orta bacak güç kaynağının girişidir,eksi kutupun olduğu bacak ise gnd yani topraklama için kullanılır.

Arduino’lu lazer modülü kullanımı için gerekli malzemeler:

Arduino’lu lazer modülü kullanımı için gerekli malzemeler

:• Arduino UNO

• Breadboard

• KY-008 lazer

• İki ucu erkek jumper kablo

Uno yu kodlamak için gerekli kodu aşağıda projeyi yeniden gerçekleştirmek isteyen arkadaşlar için aşağıya yazdık.Projemizin çalışma mantığı kısaca bu şekilde idi.
Kodlama kısmı için gerekli
void setup () {
pinMode (13, OUTPUT);
}
void loop () {
digitalWrite (13, HIGH);
delay (10000);
digitalWrite (13, LOW);
delay (1000);

}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla