Menü

Lazer ile Ses İletimi

10 Aralık 2017 - Genel
Lazer ile Ses İletimi
4.9 (97.14%) 21 votes

Kablosuz ses aktarımını gerçekleştirebilmek için ses verici olarak lazer, alıcı olarak da güneş enerji paneli kullanacağız. Projemizin çalışma mantığı aslında çok basit. Hoparlörlerden çıkan sesin asıl sebebi elektrik titreşimleridir. Hoparlör bu titreşimi bobin ve mıknatıs aracılığı ile ses çevirir. Burada ise sadece bu elektrik titreşimini lazer ile uzak bir mesafeye gönderip güneş enerji (solar) paneli ile tekrar elektriğe çevirip mini amplifier ile şiddetini yükseltip tekrar sese çevireceğiz.

Lazer ışığının gidebildiği en uzak nokta da bile aynı sonucu alabileceğiz. Sesin pürüzsüz olarak elde edilebilmesi için solar paneli karanlık ortamda olmasında fayda var. Çünkü ortamdaki ışığı elektriğe çevirip gürültü yapma olasılığı yüksektir.

Sistemin çalışma mantığı kısaca şöyle: Radyonun veya telefonun kulaklık soketine lazerli bir devre bağlanır. Devredeki lazer, elektriksel ses sinyalini optik sinyale dönüştürür. Ses sinyalinin genliği artıp azaldığında, lazerden geçen akım da benzer şekilde değişir. Böylece lazer ışını ses bilgisini taşımış olur. Alıcı devresindeki solar panel üzerine lazer ışını odaklandığında, ışık şiddetindeki değişimler solar panelin direncinde değişime neden olur ve solar panele seri bağlı durumdaki kulaklıktan değişken bir akım geçer. Bu akımın dalga şekliyle vericideki ses sinyalinin dalga şekli yaklaşık aynıdır. Kısaca onlarca metre uzaktaki bir kişi basit
bir düzenekle radyo yayınını dinleyebilir.

Kablosuz Ses Transferi Malzeme Listesi

 

Kablosuz Ses Transferinin Devre Kurulumu

Verici devre olarak herhangi bir müzik yada ses kaynağını ses çıkışına mini amplifier bağlıyoruz. Amplifierin hoparlör çıkışına ise lazer pointerin şemadaki gibi bağlantılarını yapıyoruz. Eğer ses kaynağımızın çıkışı güçlü ise mini amplifier bağlamanıza gerek yoktur. Cep telefonu Mp3 çalar gibi küçük ses kaynağı kullanacaksanız amplifier kullanmamız gerekebilir.

 

Mini amplifier müzikçalardan gelen sesin şiddeti düşük ise yükseltmenize yarayacak ve amplifier çıkışına bağladığımız lazerin daha iyi çalışmasını sağlayacaktır. Alıcı devre olarak da temel elemanımı lazerden gelen ışığı elektriğe çevirmesi için; güneş enerjisi paneli kullanacağız. Panelden dönüşen elektrik çok düşük olacağından voltajı yükseltmesi için tekrar amplifieri panelin ses kaynağı mantığında bağlıyoruz.

 

 

 

 

DİPNOT : Normalde projemizde verici devresini ses transformatörü ile yapacaktık ama artık üretimi durdurulmuş olan bir devre elamanı olduğu için Yrd. Doç. Dr. Ahmet Hayrettin YÜZER hocamızla gerekli görüşmeleri yaptıktan sonrasında mini amfi devresi kullanarak projeyi tamamlamak durumunda kaldık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla