Menü

Ledli Vumetre Yapımı

8 Aralık 2017 - Genel
Ledli Vumetre Yapımı
5 (100%) 15 votes

Devrede kullandığımız malzemeler;

10 adet led

LM3915 entegre

9V pil

1,2K direnç

10K potansiyonmetre

tel

10x5cm delikli pertinaks

lehim

havya

Devrenin yapım aşaması

İlk yaptığımız iş ledleri plaket üzerine isteğimize göre sıralamak oldu. Ancak rastgele sıralamamak gerekir mümkün oldukça ledlerin artı(+) uçları birbirine yakın olmalı. Daha sonra ledlerin bacaklarının diplerine lehim yaparak sabitledik, işlem yaparken düşmesini engelledik. Sonrasında entegreyi de ekleyip bacaklarını lehimledik. Ledlerin + uçlarını lehim ile birbirine bağladık.

Geriye kalan tüm led uçlarına bir kablo lehimleyip, kablonun diğer uçlarını sırasıyla entegrenin 1-18-17-16-15-14-13-12-11-10 nolu bacaklarına lehimledik. Bu işlemleri tamamladıktan sonra entegrenin 2. ve 4. bacaklarından bir kablo çıkartıp ikisini birleştirdik.
Bu birleştirdiğimiz 2 kablo bizim – ucumuz, bunu hem ses çıkışının eksisine hem de bağlayacağımız enerji kaynağının eksisine bağlamak için kullandık

Ledlerin birleştirdiğimiz artı uçlarından da bir kablo çıkarttık, entegrenin 3. ve 9. bacaklarından da kablo çıkarttık. bu çıkardığımız 3 kabloyu da birleştirip güç kaynağına bağlayacağımız + ucu belirlemiş olduk..

Bu işlemden sonra entegrenin 6. ve 7. bacaklarından kablo çıkartıp birleştirdik. bu birleştirdiğimiz kabloyu, plakette uygun bir yere yerleştirdiğimiz 1,2K lık normal direncin bir bacağına bağladık. direncin diğer bacağından 2 kablo çıkartıp birini entegrenin 8. bacağına diğerini de hemen yanına yerleştirdiğimiz 10k lık potansiyometrenin 1. bacağına bağladık. Potansiyometrenin geriye kalan orta bacağından ve 3. bacağından da kablo çıkartıp birleştirdik. bu birleştirdiğimiz kabloları daha önce belirttiğimiz ses ve güç kaynağına bağlamak için hazırladığımız entegrenin 2. ve 4. bacağına bağlı olan kablolara bağladık.

Bütün bunları yaptıktan sonra entegrede 1 bacak boş kaldı o da 5. bacak. Bu bacağa bir tane kablo lehimledik ve ses çıkartan cihazımızın ses çıkış uçlarından + olana bağladık. Aynı cihazın ses çıkışındaki – olan ucunu da bir sürü birleştirdiğimiz kabloya bağladık.

Güç vermek içinse aynı yerden bir kablo daha çıkıp güç kaynağımızın eksi ucuna bağladık. Böylelikle devreyi tamamlamış olduk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla