Menü

POLİS SİREN DEVRESİ

10 Aralık 2017 - Genel
3.9 (78.48%) 171 votes

            MALZEME LİSTESİ

Devremiz polis sireni devresidir ve baskı devre üzerine kurulmuştur.Devrenin baskı devre çizimleri, İsis ve Ares çizimleri aşağıda verilmiştir.Baskı devrede hata yapmamak amacı ile ilk önce breadboard kurulumu yapılmış ve sonrasında baskı devre çizimine geçilmiştir.

Beslemeyi sağlamak ve devreyi kontrol etmek için İsis çizimini yaptık. Fakat baskı devreye geçirirken elle çizimi tercih ettik ilerleyen safhalarda resimlerde el çizimide yazıya eklenmiştir.

 

       Tek katman Ares çizimi ( sadece kırmızı çizgiler çift katman).

Elle çizim yapmadan önce ilk olarak devreyi kağıt üzerinde çizdik. Baskı devrede , devrenin ayna görüntüsünü aldığımzdan dolayı 555 entegrenin bacak yerleri değişmiş oldu.Çizim yapacak arkadaşların buraya dikkat etmeleri gerekmektedir.

  Baskı devre yapım aşamaları.(Matkap ucunun ince olmasına dikkat edilmeli)

Baskı devre için kağıda çizmiş olduğumuz şekli plaketin üzerine asetat kalem ile elle çizerek geçirdik. Tuz ruhu ve perhidrol karışımı ile yollar harici kalan bakırları erittik ve matkapla elemanların giriş yerlerini deldik.Bu aşamadan sonra lehim ile 555 in ayak yapılarına dikkat ederek bütün devrenin lehim işlemleri yapılır.

 

                                                                                   Baskı devrenin son hali

 

Görsel amaçlı tasarlanmış polis çakarının proteus çizimi

PROJE GRUP ARKADAŞLARIM ÖMER YILDIZ(2014010220078), BERAT EKEN(2014010220012) VE MEHMET ŞİŞMAN(2014010220054) ARKADAŞIMA TEŞEKKÜRÜ BORÇ BİLİRİM.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla