Menü

Proje:Renk Algılayıcı Devre

9 Aralık 2017 - Baskı Devre, Genel
5 (100%) 54 votes

 

Bu devrede PIC16F877 mikrodenetleyicisi kullanılarak LCD (Liquid Crystal Display) üzerinde renk algılayıcı uygulaması yapılmıştır. Devre tasarımı ve baskı devre işlemleri için Proteus ISIS ve Proteus ARES programları kullanılmıştır. Devrenin çalışma mantığı kapalı bir ortamda LDR’nin sırayla yanıp sönen ledlerin yaydığı ışıktan etkilenerek direncini değiştirmesi esasına dayanır.

Devreyi baskı devre üzerine aktaracağımız için daha önce Proteus programı üzerinde kurduğumuz similatörü ütü yardımıyla plakete aktardık.Plaka üzerindeki delikleri matkap yardımıyla deldik.Daha sonra lehimleme işlemi ile devrenin bağlantısı ve sağlamlığı arttırılmış oldu.

9v’luk pil ile çalışan devrede,LDR şekildeki gibi üç ledin ortasında olacak şekilde delikli pertinaksa ile lehimledik ve direnç bağlantılarını yaptık. Daha sonra devremizin sensör kısmını kapatacak şekilde herhangi bir kutu, kapak vs. ve ledlerin etrafını kapatmak için siyah renkli kartondan bir kare şekli yaptık.

MAVİ rengin toplamda 515-525 aralığında YEŞİL rengin 505-515 aralığında KIRMIZI renginse 490-500 aralığında olması arzulanarak  bu değerler LDR önüne konan cismin rengini algılamaktadır. Ölçüm yaparken cisimle LDR ve ledlerin önünü tamamen kapatmaya dikkat ettik.Projemizi tamamladıktan sonrada çalıştığını gösteren bir video çektik.

Not:Videolarımızı Youtube’a yükledik,görüntü kalitesi probleminden dolayı ayrıca burayada yüklemek zorunda kaldık.Video linkleri aşağıdadır.Bizi izlediğiniz için teşekkür ederiz..

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla