Menü

SPI 180X128 Ekran ile Sonar Projesi

4 Aralık 2017 - Genel
SPI 180X128 Ekran ile Sonar Projesi
4.8 (96.88%) 2120 votes

Merhaba arkadaşlar.Öncelikle projemizi sizlere tanıtmak istiyoruz.

Nedir nerede kullanılır ?

Yaptığımız bu proje sonar radar projesidir ve ses dalgalarını yayarak çalışır özellikle gemilerde, uçaklarda hedef tespiti ve herhangi olası tehlikeli durum tespitinde kullanılırlar.

Nasıl çalışır ?

Projemiz içinde bulundurduğu HCSR-04 sensörü ile DHT-11 sensöründen gelen ortam sıcaklığı bilgisine göre ses dalgasını hangi hızda yayacağını hesaplar aynı zamanda yolladığı bu ses dalgası herhangi bir cisme çarptığı anda bir geri dönüş söz konusu olacaktır. Bu geri dönüşü yine HCSR-04 sensörümüz dinlemektedir dinlediği bu dalga kendisine vardığında aradaki bu gidip gelme süresini mikro kontrolcü kartımız olan Arduino Nano’ya aktarır. Aktardıktan sonra bu bilgi bir kod dizini vasıtasıyla hesaplanır ve saniye cinsinden Santimetre cinsine dönüştürülerek görülen cismin mekanizmaya ne kadar uzaklıkta olduğunu hafızasında tutar. Bu işlem saniyenin yüzde biri kadardır.Bu işlem servo motor sayesinde 180 derece boyunca yapılır ve TFT ekrana yansıtılır.

Genel Olarak;

Projeyi ilk fişe taktığımızda bizden bir şifre isteyecektir. Bu şifre kullanıcının daha önceden belirlediği bir şifre olmalıdır. Şifre yanlış girildiğinde doğru girilene kadar tekrar sorar. Ne zaman şifre doğru girilirse mekanizma çalışmaya başlar ve yukarıda anlatığımız olaylar gerçekleşir

Arkadaşlar videomuzu altyazılı şekilde yada tamamen ingilizce izleyebilirsiniz iyi seyirler 🙂

Yapım Aşamaları

Kullanılan Malzemeler

Projeyi yapmak isteyen arkadaşlar için bağlantılar ve kodları buradaki linkten bulabilirsiniz 🙂

http://www.dosya.tc/server10/wtzdhu/ek_dosyalar.rar.html

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla