Menü

Motorlu Kağıt Uçak

9 Aralık 2017 - Genel
4.8 (96.07%) 56 votes

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlk olarak proje için sipariş ettiğimiz 7mm coreless DC motorun sağlamlık kontrolünü yaptık ve uçağın boyu ile aynı boyutta olucak bir tahta ile bağlantısını sağlamlaştırdık.Daha sonra kablo uçlarına lehim ile sağlamladık ve elektrik bandı ile kapattık.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uçağımızın aerodinamik yapısının çok önemli olmasından dolayı özel olarak hazırlanmış olan kağıttan uçağımızı hazırladık.Daha sonrasında resimde görüldüğü gibi uçağımız ile pervane ve bataryanın bağlantılarını yaptık ve çalışmasını test ettik. Bu testler doğrultusunda bataryayı uçağın tam ağırlık merkezi orta noktaya taşıyacak şekilde yerleştirdik.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uçağımızin uçması için mümkün oldukça hassas ayarlara dikkat ettik. Motorun yüzey ile tam paralel şekilde bağlanmasını sağladık.

 

Proje sonunda elde ettiklerimiz ve faydalı olabilecek bilgiler;

DC motorlarda rotor (pervane ucu) ters yönde takılmış olsa da 3 fazlı AC motorlardaki gibi uçların ikisini değiştirdiğimizde dönüş yönününde değiştiğini farkettik(+ ve – uçlarının değişmesi). Bu çalışmaları yaparken denemeler sırasında motorun yere düştüğünde rotorun çarpa etkisi ile içerisindeki kablo bağlantılarını koparması ile 5 farklı motor kullanmamız gerekti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla